PERSONAL TRAINERKİŞİSEL ANTRENÖR

YÜZME

Yüzmeyi bilen bir insan kendi "hayat sigortasını" yapmıştır ve ayrı bir ortam olan suyun içinde yaşamasını öğrenmiştir. Yüzme yapan bir insan diğer insanlardan daha sağlıklı bir yapıya sahiptir. Güneş, su ve havanın insan vücuduna etkisi; vücut direncini arttırır ve dış etkilere karşı kuvvetli ve sağlıklı olmasını sağlar (mesela, sıcak su ile duş yaptıktan sonra soğuk su ile duş alırsak, kendimizi dirençli ve güçlü hissederiz. İşte yüzme de aynı etkiyi sağlar.) Yüzen insan daha çok dinlenir, suda içerisinde iken ağırlığı hafifler, "kuş gibi" rahat eder ve bu ona zevk verir.

Yüzme "doğal" bir ilaçtır. Mesela; fazla kilolu bir insan zayıflamak istediği zaman yüzme ile zayıflayabilir. Aynı zamanda, zayıf bir insanın da yüzme ile şişmanlayabilmesi çok ilginçtir.

Yüzme bir terapidir, çünkü kırık-çıkık bir kol veya bacağı tedavi etmek için kullanılabilir, postürel bozuklukları düzeltmek için yardımcı olabilir vs.

Enfarktüs için modern bir tedavi olan yüzmeyi tüm doktorlar tavsiye etmektedirler (yatay pozisyonda vücudun dolaşım sistemi daha kolay çalışır).

Yüzme bilen bir insan çok büyük ve özel bir görev yüklenmiştir, başka insanlara yüzme öğretebilir, boğulma tehlikesi geçiren bir insana yardım edebilir böylece bir hayat kurtarmış olur.

Yüzme sadece insanın kendisi için gerekli değildir, etrafındaki insanlar için de önemli ve gereklidir. Cankurtaranlar için uluslararası bir federasyon kurulmuştur ve yarışmalar dahi düzenlenmektedir.

Fakat en güzel ve zevkli formül; dereceli performans için yüzmedir.

KAYNAK: ANA MARIA OLARU, Sportif Yüzme - Teknik, metodik, antrenörlük bilgisi, 1994


TEKLİF AL